19 kwietnia| Wiadomości

76. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Dziś obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji na ulicach Warszawy ponad 2,5 tysiąca wolontariuszy będzie […]

Dziś obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji na ulicach Warszawy ponad 2,5 tysiąca wolontariuszy będzie rozdawać papierowe, żółte żonkile.

Akcja „Żonkile” to siódma edycja kampanii przygotowanej przez Muzeum Żydów Polskich Polin. Wolontariusze poza rozdawaniem papierowych kwiatów opowiadają o historii II wojny światowej, getcie oraz o bohaterach zrywu z kwietnia i maja 1943 roku. Poza ulicami Warszawy akcja będzie też obecna w wielu innych miejscowościach, w domach kultury, bibliotekach i w muzeach. Tegoroczna akcja jest rekordowa pod względem liczby wolontariuszy i placówek, które biorą w niej udział. Do akcji zgłosiło się bowiem ponad 2,5 tysiąca wolontariuszy, 1000 szkół, a także biblioteki i domy kultury.

Akcja jest obecna również za granicą. Żółte żonkile były rozdawane europosłom w Strasburgu, dziś kwiaty pojawią się także między innymi w Nowym Jorku. Oficjalne obchody 76 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim odbędą się w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Wtedy też na terenie Warszawy włączone zostaną syreny alarmowe, które upamiętnią bohaterskich żydowskich bojowników.