23 kwietnia| Wiadomości

Dziś wspominamy św. Wojciecha – łącznika Polski z Europą

Dziś mijają 1022 lata od śmierci Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika. Czy wiesz kim był święty, który jest głównym patronem […]

Dziś mijają 1022 lata od śmierci Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika. Czy wiesz kim był święty, który jest głównym patronem Polski, obok Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Stanisława?

W Polsce wspomnienie św. Wojciecha ma rangę uroczystości liturgicznej i nazywany jest „patronem duchowej jedności Europy”. Wojciech za życia gorliwie głosił Dobrą Nowinę poganom, jednak nawet po śmierci nie przestawał „działać”.

W 997 roku jedna z wypraw misyjnych w Prusach zakończyła się męczeńską śmiercią Wojciecha, który zginął z rąk pogańskiego kapłana. Na wieść o tym Bolesław Chrobry wykupił ciało męczennika za tyle złota, ile ważyło, i uroczyście sprowadził do Gniezna. Dwa lata później papież Sylwester II na prośbę cesarza niemieckiego Ottona III kanonizował Wojciecha.

W 1000 roku cesarz Otton III pielgrzymował do grobu Wojciecha i spotkał się w Gnieźnie z księciem Bolesławem Chrobrym. Wydarzenie to uważa się za symboliczne przyjęcie Polski do grona państw europejskich. Ogłoszono wówczas powstanie pierwszej na naszych ziemiach metropolii ze stolicą w Gnieźnie oraz trzech podlegających jej biskupstw – w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Była to samodzielna, zależna jedynie od Rzymu, administracja kościelna.

W ikonografii Święty Wojciech jest przedstawiany z orłem, paliuszem, wiosłem i włóczniami, od których zginął.