25 kwietnia| Wiadomości

Chrześcijańskie Aleppo powraca do życia

Chrześcijanie w Syrii czerpią siłę z wszystkich, nawet małych znaków nadziei. Jednym z nich była rekonsekracja melchickiej katedry w Aleppo, […]

Chrześcijanie w Syrii czerpią siłę z wszystkich, nawet małych znaków nadziei. Jednym z nich była rekonsekracja melchickiej katedry w Aleppo, którą odbudowano po wojennych zniszczeniach i wczoraj ponownie oddano do użytku wiernych. Zwraca na to uwagę chaldejski biskup tego miasta a zarazem dyrektor syryjskiej Caritas.

Bp Antoine Audo przypomina, że w wielu Kościołach wschodnich trwa Wielki Tydzień. Na jego progu w ubiegły poniedziałek prawosławni w Aleppo wspominali swych dwóch biskupów, którzy zostali porwani dokładnie przed 6 laty i do dziś nie ma o nich żadnych wieści. Modlitwa w ich intencji, z udziałem grecko-prawosławnego patriarchy Yohanny Yaziji, a zarazem rodzonego brata jednego z uprowadzonych biskupów, była silnym doświadczeniem jedności dla wszystkich chrześcijan – podkreśla bp Audo. Zauważa on, że na czas Wielkiego Tygodnia chrześcijańskie Aleppo ponownie powraca do życia.

Bp Audo: kościoły znów są pełne

“ Jest w tym pewien paradoks. Pomimo wszystkich trudności i drastycznego ubytku wiernych wszystkie kościoły są pełne ludzi. Widzieliśmy to zwłaszcza w Niedzielę Palmową. W całym Aleppo odbywały się procesje wokół kościołów – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Audo. – Podobne poruszenie ma również miejsce w Wielki Piątek, kiedy wszyscy chrześcijanie po liturgii w swej wspólnocie nawiedzają następnie wszystkie kościoły w Aleppo. Całe miasto, a szczególnie dzielnica chrześcijańska staje się jedną wielką pielgrzymką. Wierni nawiedzają świątynie, modlą się w ciszy, spowiadają, składają ofiary dla ubogich. Jest to piękna i głęboka tradycja, naznaczona jednością, modlitwą i ciszą. Pozostaje ona żywa pomimo trudności, kryzysu gospodarczego i wojny, która jeszcze się nie skończyła. ”

Źródło: Radio Watykańskie