8 maja| Wiadomości

I Zjazd Młodzieży Polonijnej W Belgii

W Domu Polskim „Millennium” w Comblain-la-Tour na południu Belgii w dniach od 26 do 28 kwietnia br. odbył się I […]

W Domu Polskim „Millennium” w Comblain-la-Tour na południu Belgii w dniach od 26 do 28 kwietnia br. odbył się I Zjazd Młodzieży Polonijnej w Belgii.

Młodym towarzyszyło hasło: „Jesteśmy. Żyjemy. Tworzymy”. Organizatorami był komitet młodzieżowy powołany do przygotowania tego wydarzenia przy współpracy Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Ambasady RP w Królestwie Belgii i duszpasterstwa polskiego w Belgii reprezentowanych przez Barbarę Wojdę – Prezes Macierzy Szkolnej, Agnieszkę Paciorek – wicekonsul, O.Damian Kopyto OMI – koordynatora duszpasterstwa polskiego w Belgii.

W spotkaniu wzięło udział 60 młodych Polaków z różnych części Belgii oraz gościnnie zaproszona młodzież z Irlandii. Polski Senat reprezentował senator Artur Warzocha – zastępca przewodniczącego Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Na spotkanie przybył także Polski prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – Prezes Piotr Bonisławski oraz wiceprezes Krzysztof Łachmański. Obecna była również pani Maria Czechowicz – wicekonsul z Brukseli.

W programie obyło się m.in. wspólne ognisku na rozpoczęcie, zabawy integracyjne, występy artystyczne młodych Polaków oraz koncert zespołu muzycznego z Antwerpii przy kościele oo. Kapucynów. Spotkanie odbyło się w 5-tą rocznicę kanonizacji papieża Polaka stąd O. Damian Kopyto OMI przywiózł relikwie św. Jana Pawła II. W ostatni dzień zjazdu odbyła się Msza św. której przewodniczył i homilię wygłosił o. Tomasz Maniura OMI, duszpasterz i założyciel ogólnopolskiego oblackiego duszpasterstwa młodzieży NINIWA. Młodzież ucałowała relikwie Św. Jana Pawła II, a po Mszy o. Tomasz opowiedział o wyprawach rowerowych z młodzieżą w różne części świata zachęcając do podjęcia podobnej inicjatywy w Belgii.

Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili I Zjazd Młodzieży Polonijnej w Belgii wyrażając wolę kontynuacji tego owocnego wydarzenia.

zjazd-mlodziezy-w-wbrukseli (1) zjazd-mlodziezy-w-wbrukseli (3) zjazd-mlodziezy-w-wbrukseli (4) zjazd-mlodziezy-w-wbrukseli (2) zjazd-mlodziezy-w-wbrukseli (5) zjazd-mlodziezy-w-wbrukseli (6)

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: