15 maja| Wiadomości

Pod Monte Cassino stanął pomnik misia Wojtka

Dziś u stóp Monte Cassino będzie miało miejsce wydarzenie honorujące bardzo ciekawą postać w polskiej historii. W centrum miasta Cassino […]

Dziś u stóp Monte Cassino będzie miało miejsce wydarzenie honorujące bardzo ciekawą postać w polskiej historii. W centrum miasta Cassino zostanie odsłonięty bowiem pomnik jednego z najbardziej rozpoznawanych i lubianych polskich żołnierzy II Wojny Światowej – niedźwiedzia Wojtka. Sympatyczny miś na wojnie towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego i pomagał przenosić amunicję podczas walk o Monte Cassino.

Odsłonięcie pomnika będzie początkiem obchodów 75. rocznicy tej bitwy. W uroczystościach odsłonięcia monumentu weźmie udział córka generała Anna Maria Anders, która jest sekretarzem stanu do spraw dialogu międzynarodowego, a także jeden z ostatnich żyjących uczestników bitwy o Monte Cassino, profesor Wojciech Narębski.

Walki o Monte Cassino były jednymi z najcięższych walk II wojny światowej. Zginęło w nich 54 tysiące żołnierzy alianckich, w tym ponad tysiąc Polaków. Bitwa o Monte Cassino jest też nazywana „Bitwą o Rzym”, ponieważ zwycięstwo w niej otwierało drogę do stolicy Włoch.

A więcej o niedźwiadku Wojtku zaadoptowanym przez polskich żołnierzy opowie nam jego imiennik z Historii Bez Cenzury: