17 maja| Wiadomości

Wyruszył „Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski”

Marszałek województwa, wojewoda śląski oraz metropolita katowicki pojechali wraz z ponad 200 innymi przedstawicielami Górnego Śląska specjalnym pociągiem z Katowic […]

Marszałek województwa, wojewoda śląski oraz metropolita katowicki pojechali wraz z ponad 200 innymi przedstawicielami Górnego Śląska specjalnym pociągiem z Katowic do Warszawy. Na miejscu spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Wydarzenie związane jest z obchodami stulecia Powstań Śląskich.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego tuż przed odjazdem zwrócił uwagę, że w pociągu jedzie Zespół „Śląsk”, grupy rekonstrukcyjne, młodzież oraz przedstawiciele świata kultury, nauki i życia społecznego. Podkreślił, że celem podróży jest poszerzanie wiedzy o Powstaniach Śląskich oraz ich znaczeniu dla Polski.

W Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się reprezentanci mieszkańców Górnego Śląska i wspólnie oddali hołd bohaterom walki o polskość Śląska.

Wśród podróżujących pociągiem był też metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz grupa uczniów – laureatów konkursu historycznego „Klasówka powstańcza”.

Sam pociąg posiada natomiast specjalną oprawę graficzną przypominającą wydarzenia, które rozgrywały się na Górnym Śląsku przed stu laty.

“Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski” – to inicjatywa marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który zaprosił do pociągu przedstawicieli Kościoła, świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów i sektora pozarządowego. Ma przypominać o niezwykle ważnych historycznie wydarzeniach, jakimi były Powstania Śląskie.

 

źródło: EKAI