17 maja| Wiadomości

ZUS prowadzi dziś Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie m.in. z NFZ i PFRON organizuje dziś Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Eksperci udzielają porad, jak uzyskać […]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie m.in. z NFZ i PFRON organizuje dziś Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Eksperci udzielają porad, jak uzyskać rentę, jak wyjechać na leczenie uzdrowiskowe, czy jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

ZUS w komunikacie przesłanym PAP zwraca uwagę, że w Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Średnia unijna kształtuje się na poziomie 40 proc. Dlatego – jak wyjaśniono – tegorocznym hasłem wydarzenia jest „Żyj aktywnie!”.

ZUS chce w ten sposób zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju, by pamiętały o zdrowym stylu życia, ale też zmotywować do aktywności zawodowej.

„W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomogą założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwi kontakt z administracją” – przekonuje cytowana w komunikacie prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

„Dzień Osób z Niepełnosprawnością” ZUS organizuje wspólnie z partnerami: Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowym Funduszem Zdrowia, Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, Instytutem Transportu Samochodowego oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

Eksperci PFRON opowiedzą m.in. jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

„Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego będziemy też zachęcać do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie” – zapewnia cytowana w komunikacie prezes PFRON Marlena Maląg.

„Jeśli ktoś jest zainteresowany egzaminem na prawo jazdy, nasz ekspert udzieli informacji o szkoleniu i samym egzaminie dla osób z niepełnosprawnością – wskazuje z kolei dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.

Wsparcie osób niepełnosprawnych oferuje także Narodowy Fundusz Zdrowia.

„Pokażemy, jak posługiwać się portalem >>Terminy Leczenia<< i czym jest >>Internetowe Konto Pacjenta<< oraz w jaki sposób dostępne funkcjonalności mogą ułatwić pacjentom poruszanie się w systemie ochrony zdrowia” – zapowiada zastępca prezesa ds. operacyjnych NFZ Adam Niedzielski.

Pracownicy NFZ opowiedzą też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

Z wiedzy i porad specjalistów będzie można skorzystać w całej Polsce. Szczegóły i harmonogramy wydarzenia organizowanego przez ZUS można znaleźć na stronie www.zus.pl/dzienON.

 

PAP

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: