22 maja| Wiadomości

Polskie filmy w Nowym Jorku

Dziś nowojorskie kino Scandinavia House będzie gościło 15. New York Polish Film Festival. Na Manhattanie widzowie obejrzą między innymi „Kamerdynera” […]

Dziś nowojorskie kino Scandinavia House będzie gościło 15. New York Polish Film Festival. Na Manhattanie widzowie obejrzą między innymi „Kamerdynera” Filipa Bajona, „7 uczuć” Marka Koterskiego, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka i „Wilkołaka” Adriana Panka. Odbędą się też spotkania z twórcami filmowymi: reżyserem Filipem Bajonem, aktorką Bożeną Stachurą i operatorem Dominikiem Danilczykiem.

Nowojorski Festiwal Filmów Polskich jest organizowany od 2005 roku. Jego założeniem jest prezentacja osiągnięć kinematografii polskiej i ich promocja, umożliwienie nowojorskiej widowni kontaktu z polskim kinem, a także danie szansy polskim twórcom na to, by ich filmy zostały zaprezentowane w tak ważnym ośrodku kulturalnym, jakim jest Nowy Jork. W ramach imprezy prezentowane są filmy fabularne, krótkometrażowe, dokumentalne, animowane i eksperymentalne.

Nowojorski Festiwal Filmów Polskich jest największym na wschodnim wybrzeżu USA dorocznym wydarzeniem kulturalnym promującym i prezentującym polską sztukę filmową.