3 czerwca| Wiadomości

40 lat temu papież wypowiedział prorocze słowa

2 czerwca 1979 roku na placu Zwycięstwa Jan Paweł II wygłosił kazanie, w którym wypowiedział historyczne i prorocze słowa: „I […]

2 czerwca 1979 roku na placu Zwycięstwa Jan Paweł II wygłosił kazanie, w którym wypowiedział historyczne i prorocze słowa: „I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Zobacz jak wypowiada te słowa

Wymowa tych słów była dla wszystkich oczywista. I to nie tylko dla Polaków. Korespondenci zagraniczni, których akredytowało się w Warszawie ok. tysiąca, doskonale wyłapywali polityczne aluzje wypowiedzi papieża, a z ich korespondencji nie dało się wyciąć ani liczebności, ani entuzjazmu gromadzących się tłumów. „Większość zachodnich dyplomatów i korespondentów wyraża opinię, że mimo głoszonej przez Jana Pawła II i episkopat tezy, iż wizyta ma przede wszystkim charakter religijny, zaczyna uwidaczniać się jej duże znaczenie polityczne” – skarżyli się urzędnicy MSW. Władze odczuły w tym momencie gorycz porażki. Formalnie niewiele mogły zrobić – pielgrzymka musiała się toczyć pod czujnym okiem kamer z całego praktycznie świata.

Możesz też zobaczyć całe kazanie:

 

za: Misyjne.pl