5 czerwca| Wiadomości

Pij wodę!

Od kilku dni w całej Polsce wreszcie możemy cieszyć się słońcem w pełnej krasie. Wygłodniali ciepła Polacy wychodzą na ulicę […]

Od kilku dni w całej Polsce wreszcie możemy cieszyć się słońcem w pełnej krasie. Wygłodniali ciepła Polacy wychodzą na ulicę i po długiej, szarej i chłodnej wiośnie czerpią z promieni słonecznych ile tylko się da. Czy pamiętamy jednak, że wystarczy nawet tych kilka dni, by odczuć skutki odwodnienia?

W każdy upalny dzień (i nie tylko) powinniśmy pamiętać o tym, by pić odpowiednią ilość wody. Według znowelizowanych norm żywienia z 2012 roku udostępnionych na stronie Instytutu Żywności i Żywienia, dorosły mężczyzna powinien spożywać 2,5 l płynów na dobę (z napojów i produktów żywnościowych), zaś dorosła kobieta 2 l.

Skutki odwodnienia organizmu mogą być dla nas opłakane. Osłabienie, brak sił, wymioty i biegunka, uszkodzenie organów wewnętrznych, omdlenie – to tylko niektóre objawy odwodnienia. Na niebezpieczną utratę wody z organizmu jesteśmy szczególnie narażeni latem. Wysokie temperatury wzmagają pocenie. Tracimy wówczas dużo płynów, przez co gospodarka wodna organizmu zostaje zaburzona. Dlatego tak ważne jest, by w tym czasie pić dużo wody.

Dlatego radzimy:

  • Pij minimum 1,5 litra wody dziennie.
  • Nie dopuszczaj do momentu, w którym czujesz pragnienie, to znak, że Twój organizm jest już odwodniony.
  • Popijaj wodę regularnie w ciągu dnia, możesz wyznaczyć sobie rytm – szklanka na godzinę. Możesz pić wodę niegazowaną lub gazowaną. Ta ostatnia lepiej gasi pragnienie podczas upałów.
  • Rozpoczynaj i kończ swój dzień szklanką wody. To dobry i zdrowy zwyczaj, wprowadź go w swój grafik już dziś.
  • Nie lubisz pić samej wody? Dodaj do niej plasterek cytryny, listek mięty lub ulubione owoce. Dzięki temu bez żadnych sztucznych dodatków otrzymasz smaczny i zdrowy napój.