6 czerwca| Wiadomości

Czy to początek końca papierosów?

Choć do wprowadzenia zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych na świecie czeka nas bardzo długa i kręta droga, najważniejsze to postawić pierwsze […]

Choć do wprowadzenia zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych na świecie czeka nas bardzo długa i kręta droga, najważniejsze to postawić pierwsze kroki. W Stanach Zjednoczonych zabłysnęła pierwsza iskra ku temu – Beverly Hills w Kalifornii jako pierwsze amerykańskie miasto zakazało sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Rada Miasta Beverly Hill jednogłośnie przyjęła uchwałę zakazującą od stycznia 2021 roku sprzedaży papierosów, cygar, elektronicznych papierosów, tabaki oraz innych produktów tytoniowych. Zakaz dotyczy niemal wszystkich punktów sprzedaży – supermarketów, małych sklepów, kiosków i stacji benzynowych. Wyjątek wprowadzono jedynie dla palarni cygar oraz hoteli. Hotelowi goście będą mogli nabyć papierosy, ale tylko za pośrednictwem obsługi, która dostarczy je do pokoju. Zaleźć miejsce do zapalenia papierosa będzie jednak bardzo trudno, ponieważ w Beverly Hills już wcześniej zakazało palenia tytoniu w biurach i urzędach, restauracjach, budynkach mieszkalnych, parkach i na chodnikach ulic.

Według ekspertów śladami Beverly Hills pójdą inne amerykańskie miasta. Czy niedługo zakaz trafi również do miast europejskich?