14 czerwca| Wiadomości

Światowy Dzień Krwiodawcy

Dziś (14.06) obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. To wyjątkowe święto i okazja do podziękowania osobom, które oddając krew ratują zdrowie […]

Dziś (14.06) obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. To wyjątkowe święto i okazja do podziękowania osobom, które oddając krew ratują zdrowie i życie innych ludzi. W Polsce jest ponad 600 tysięcy honorowych dawców krwi. W ubiegłym roku wykonano 1,2 miliona pobrań i ponad 1,5 miliona przetoczeń krwi.

Wakacje to okres, w którym najczęściej brakuje krwi – z powodu wyjazdów dawców na urlopy. Dlatego Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny organizuje „Trasę Czerwonej Nitki”. Celem tej akcji jest promowanie idei krwiodawstwa i pokazanie, że krew łączy ludzi, tworząc nierozerwalną sieć.

Krew jest potrzebna noworodkom, osobom po urazach, wypadkach oraz w podczas operacji. Nie da się jej jednak pobrać na zapas, nie można jej też przechowywać zbyt długo, na przykład płytki krwi nadają się do przetoczenia tylko w ciągu 5-7 dni od pobrania, a koncentrat czerwonych krwinek można przechowywać przez 35 do 42 dni.

Krwiodawcą może zostać zdrowa, pełnoletnia osoba. Kobiety mogą oddawać krew nie częściej niż 4 razy w roku, a mężczyźni – maksymalnie 6 razy. Najbardziej uniwersalną grupą krwi jest grupa 0 Rh minus, bo można ją przetoczyć każdemu biorcy.

Czy odwiedziła(e)ś już stację krwiodawstwa? Nie zwlekaj, Twoje krew może uratować komuś życie.