19 czerwca| Wiadomości

„ICE” może uratować Ci życie (nie tylko) podczas wakacji

Skrót ICE jest znany przez ratowników na całym świecie i może uratować życie. In Case of Emergency – oznacza „w […]

Skrót ICE jest znany przez ratowników na całym świecie i może uratować życie. In Case of Emergency – oznacza „w nagłym wypadku”. Jest to międzynarodowy skrót informujący o tym, do kogo powinni zadzwonić ratujący osobę poszkodowaną w nagłym wypadku. W razie potrzeby pozwala na uzyskanie tak istotnych informacji o poszkodowanym jak grupa krwi, przyjmowane leki, choroby, czy inne, istotne problemy ze zdrowiem.

W sytuacji wypadku czy innego zagrożenia nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy. W dokumentach, które nosimy w portfelu rzadko mamy zapisane najważniejsze numery kontaktowe. Jednym z nośników takich informacji może być plastikowa, trwała karta, na której można zapisać 3 numery telefonów do najbliższych nam osób. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, jaki znajduje się przy osobie podczas wypadku drogowego lub nagłego zasłabnięcia. ICE pozwala na błyskawiczne odnalezienie właściwej osoby z książki kontaktów telefonu zawierającej przeważnie kilkaset numerów. Dzięki temu służby ratunkowe, Policja i Straż Pożarna mogą szybko powiadomić najbliższych poszkodowanego i uzyskać ważne informacje o nim, niezbędne do ratowania jego życia i zdrowia. Inną metodą jest korzystanie ze specjalnych aplikacji dla telefonów komórkowych, bądź wpisanie w książce telefonicznej skrótu „ICE” przed danym kontaktem, np. ICE1, ICE2, ICE3 – Imię + nazwisko + telefon.

Pamiętajmy, że w razie wypadku każda minuta ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Skrót „ICE” w telefonie lub noszenie specjalnej karty umożliwia błyskawiczne skontaktowanie się z osobą, która udzieli ratownikom niezbędnych informacji na nasz temat, dlatego zachęcamy do korzystania z tego typu rozwiązań, zwłaszcza podczas wielu naszych letnich wojaży.

źródło: Materiały prasowe polskiej policji