22 lipca| Wiadomości

Gasherbrum: Udana akcja ratunkowa z udziałem Polaków

W Himalajach sukcesem zakończyła się akcja ratunkowa z udziałem Polaków. Znieśli ze zbocza Gasherbrum VII do miejsca, w którym mógł […]

W Himalajach sukcesem zakończyła się akcja ratunkowa z udziałem Polaków. Znieśli ze zbocza Gasherbrum VII do miejsca, w którym mógł wylądować helikopter ciężko rannego Włocha Francesco Cassardo.

W sobotę Cassardo wraz z Calą Cimentim zdobyli szczyt. Do wypadku doszło podczas schodzenia w sobotę po południu. Cassardo doznał ciężkich obrażeń po 500-metrowym upadku. Cimenti dotarł do rannego i wezwał pomoc.

Na apel odpowiedzieli wspinający się w pobliżu Denis Urubko i Kanadyjczyk Don Bowie. Dotarli do Włochów wczoraj. Potem, jak informują włoskie media, dołączyło do nich dwóch dalszych, niewymienionych z nazwiska Polaków. Chodziło o to, żeby rannego znieść o tysiąc metrów niżej, w miejsce, do którego mógłby dotrzeć helikopter. Ratujący skonstruowali w tym celu rodzaj sań używanych również jako nosze. Ryzykowna akcja trwała całą noc. O 5 nad ranem, jak poinformował Cimenti, ranny znalazł się w helikopterze i został przewieziony do miejscowości Skardu w Pakistanie.