Rozważanie na piątek, 20 marca

Mk 12,28b-34 Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?». Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: „Słuchaj, […]

Mk 12,28b-34
Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?». Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: „Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych». Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary». Jezus, widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego». I nikt już nie odważył się więcej Go pytać.

Zwróć uwagę na jeden szczegół: „jak siebie samego”. Kochasz siebie? Akceptujesz się takiego, jakim jesteś – z mocnymi i słabymi stronami? Dbasz o siebie: o swoje zdrowie, o relacje z innymi? Dbasz o dobre zaspokajanie swoich potrzeb? A może w ogóle nie zwracasz na to wszystko uwagi? Jeśli tak, to trzeba to zmienić! Jeśli nie będziesz kochać siebie, nie będziesz potrafił kochać innych. Jeśli nie wierzysz, to przeczytaj jeszcze raz Ewangelię.
Zadanie na dziś: zrób coś dla siebie. Jakąś jedną rzecz, która jest dobra i sprawi ci frajdę. I bądź spokojny, wiem, że jest post, ale Pan Bóg się z tego ucieszy!

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.