Rozważanie na wtorek, 24 marca

J 5,1-3a.5-16 Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W Jerozolimie zaś znajduje się Sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda, zaopatrzona w pięć […]

J 5,1-3a.5-16
Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W Jerozolimie zaś znajduje się Sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda, zaopatrzona w pięć krużganków. Wśród nich leżało mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych. Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już długi czas, rzekł do niego: «Czy chcesz stać się zdrowym?». Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. Gdy ja sam już dochodzę, inny schodzi przede mną». Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje łoże i chodź». Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łoże i chodził. Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci nieść twojego łoża». On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: „Weź swoje łoże i chodź”». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: „Weź i chodź”?». Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu. Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i doniósł Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że to uczynił w szabat.

Niewidomi, chromi i sparaliżowani. Dostrzegasz wokół siebie ludzi potrzebujących pomocy? Pewnie tak. A czy pomyślałeś kiedyś, że… to możesz być ty?
Jezus nie uzdrawia chorego, póki on sam nie powie Mu, co mu dolega. Na modlitwie pomyśl dziś o sobie: o tym, co nie pozwala ci widzieć działania Boga w twoim życiu; o tym, co nie pozwala ci dostrzec drugiego człowieka; co przeszkadza ci patrzeć na samego siebie tak, jak patrzy na ciebie Bóg. Powiedz Bogu o tym, co nie pozwala ci chodzić wyprostowanym, bo przygniata cię do ziemi. Poproś, by dał ci siły, byś pokonał to, co paraliżuje cię i nie pozwala w pełni żyć i być radosnym.
Jezus pyta cię teraz: „Czy chcesz stać się zdrowym?”.

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.