unsplash.com
16 sierpnia| Wiadomości

Koniec wakacji na horyzoncie! Czy patrzysz dalej?

Połowa sierpnia za nami. Dla niektórych to już 3/4 wakacji, dal niektórych dopiero półmetek. Powrót do obowiązków szkolnych czy uczelnianych […]

Połowa sierpnia za nami. Dla niektórych to już 3/4 wakacji, dal niektórych dopiero półmetek. Powrót do obowiązków szkolnych czy uczelnianych wcale nie musi być taki straszny – nowy rok szkolny i akademicki, oprócz obowiązków może przynieść też nowe wyzwania. Warto o nich pomyśleć jeszcze dzisiaj kiedy jest na to czas!

Znając cel, droga mija szybciej. To nie najgorszy lifehack jak przeżyć rok szkolny ;). Ale nie tylko o to przecież chodzi. Wyznaczenie jakiegoś konkretnego celu może pomóc nam przeżyć coś naprawdę ciekawego, rozwinąć się, znaleźć pasję, poznać nowych ludzi i wiele więcej.

Podzieliliśmy cele na różne rodzaje:

  1. Cele naukowe – może nowy rok będzie dla Ciebie okazją, żeby rozwinąć się w którejś z dziedzin „szkolnych”. Może chcesz zacząć nauczyć się nowego języka, albo w końcu zrozumieć matę i fizę? Pozostały czas wakacji możesz częściowo poświęcić na przypomnienie sobie danej dziedziny, poszukanie jakichś materiałów uzupełniających, książki, kanału na YouTube czy przydatnej aplikacji.
  2. Rozwój talentów – masz talenty, które chciałbyś rozwijać? Może to ulubiona dyscyplina sportu albo talent muzyczny? Wiele szkółek czy klubów będzie „rekrutować” nowych członków właśnie we wrześniu. Jeżeli nie spróbujesz, nie przekonasz się, czy rzeczywiście masz do czegoś predyspozycje czy nie. Pomyśl o tym, i zrób rozeznanie w internecie zanim zacznie się rok szkolny.
  3. Wspólnota – na początku roku można też rozejrzeć się za wspólnotą. Jeżeli nie ma żadnej odpowiedniej dla Ciebie w twojej parafii, zawsze można gdzieś podjechać. Wrzesień to dobry czas na dołączenie do wspólnoty, ponieważ dołączy do niej zapewne więcej osób. Jeżeli jesteś nieśmiały nie będziesz czuć się osamotniony. Tu, po raz kolejny, warto zrobić rozeznanie jeszcze teraz.
  4. Wakacje za rok – trwa jeszcze tegoroczny chill, a już myśleć o tym co za rok? Zdecydowanie tak! Są rzeczy do których trzeba się przygotowywać przez cały rok. Np. wolontariusze, którzy chcą jechać na misje, rozpoczynają swoje spotkania przygotowawcze już w październiku. Jeżeli myślisz o jakieś dalekiej podróży, może warto podorabiać trochę w weekendy? Nie może nie być o wyprawie :D. Gdybyś chciał spróbować swoich sił na rowerze czy w górach razem z NINIWA Team, to nie jest za wcześnie, żeby zacząć trenować ;).

Lista oczywiście mogłaby być dużo dłuższa – nie czujcie się skrępowaniu w wymyślaniu pomysłów, Tak jak warto nie zmarnować wakacji, tak warto nie zmarnować roku szkolnego. A jeżeli coś się nie uda, albo nastąpi nawrót epidemii i obostrzeń? Cóż, lepiej spróbować i się potknąć niż żałować, że się nie spróbowało.

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.