19 marca| Wiadomości

Dziś piątek bez postu. Zakaz poszczenia?

Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP to dość duży kaliber w hierarchii świąt. A skoro tak, to należy się cieszyć, świętować i celebrować ten dzień. Asceza i pokuta nie do końca dobrze się tym łączą. Kiedy jeszcze nie powinniśmy pościć?

Okazuje się, że nawet Wielki Post, jako okres w roku liturgicznym, kiedy szczególnie mocno pilnujemy naszych postnych praktyk, nie podważa rangi uroczystości. Kościół już od dłuższego czasu ma te zasady dobrze poukładane. To warta zapamiętania zasada – jeśli w jakikolwiek piątek przypada uroczystość, wówczas piątkowy post od pokarmów mięsnych w Polsce nie obowiązuje. Inna sprawa, że taką formę poszczenia przyjęto akurat w Polsce. W innych krajach, w dzień śmierci Pana Jezusa episkopaty podejmują różne inne formy upamiętnienia tego wydarzenia. Bez względu na to, jaka to forma pokuty, post wtedy nie obowiązuje.

Dlatego warto być na bieżąco z kalendarzem liturgicznym, żeby wiedzieć, kiedy postu nie ma. Nie trzeba wtedy czytać takich newsów, jak ten. 😉 Jednak bez obaw, żadne święto ani uroczystość znosząca post nie przypadnie nigdy w Wielki Piątek, czy Środę Popielcową. Takie postne dni, na pewno zachowają zawsze swój charakter i nie musicie ich podwójnie sprawdzać. 😉 Do takiego sprawdzania w ciągu roku warto wykorzystać chociażby strony takie jak brewiarz.pl czy aplikacje Pismo Święte lub nasz Kalendarz Niniwity, żeby wiedzieć, że akurat w piątek przypada uroczystość i pościć nie musimy.

No właśnie. Nie musimy, czy wręcz nie powinniśmy pościć?

Wskazówkę daje nam poniekąd sam Pan Jezus, kiedy zarzucono mu, że wszyscy praktykujący żydzi poszczą w określonych sytuacjach, a Jego uczniowie nie. Wtedy wyjaśnił im, że nie można pościć w towarzystwie Pana Młodego. Zatem jeśli przeżywamy radość i czas świętowania, bliskiej obecności z Bogiem, to wręcz nie wypada pościć. To tak, jakbyśmy odrzucali zaproszenie na wesele kogoś bliskiego i sprawiali mu przykrość. A chyba ostatnią rzeczą, jaką chcemy, to zasmucać Jezusa.

Mało kto pamięta też na co dzień, że w okresie Wielkiego Postu niedziele także wyłączone są z praktyk postnych. To bądź co bądź przecież uroczystości i to dużej rangi. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli odmawiamy sobie słodyczy, to w niedzielę mamy rzucić się do kredensu i nadrobić zaległości. Wszystko rozgrywa się w sercu i tam powinno się rozeznać, czy pozostaniemy wierni naszemu postnemu postanowieniu, ale w jakiś inny sposób wyrazimy nasze świętowanie z Bogiem.

Źródło: Redakcja NINIWA

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.