Ewangelia i rozważanie na poniedziałek, 26 kwietnia

J 10,1-10 Jezus powiedział: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, […]

J 10,1-10
Jezus powiedział: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, owce zaś postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych». Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie pastwisko. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie, i miały je w obfitości».

Nieraz spotykam ludzi, którzy panicznie wręcz boją się działania złego ducha w ich życiu, twierdząc, że bardzo łatwo wpaść w jego objęcia. Jakby zupełnie zapomnieli, że Jezus już go pokonał i zły duch może nas tylko kusić do zła (a i tak nie każda pokusa pochodzi od niego, bo jej źródłem mogą być też nasze wady albo drugi człowiek namawiający do zła).
Zatrzymaj się dziś na obrazie pasterza broniącego owcy przed wilkiem. Zobacz tę scenę oczami owcy. To ciebie broni Jezus! A wilk… jest już pokonany. Nic ci nie grozi.
Poproś Jezusa, by uspokajał twoje serce i dodawał ci wiary w swoją obecność przy tobie!

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.