II etap organizacji wyjazdów misyjnych w Wolontariacie Misyjnym NINIWY

Witajcie. Z uwagi na zmieniającą nasze życie epidemię, zaczynamy proces tworzenia środowiska Wolontariatu NINIWY dla szerszych potrzeb. Oto najnowsze ustalenia:

 • Jeśli wszystkie wyjazdy misyjne udadzą się to mogą być one wzbogacone o przemyślane akcje, zrzutki przygotowujące Wasz wolontariat. To można zrobić już teraz.
 • Cenną jest wymiana informacji o tym, co można zrobić jakie są potrzeby w danej szerokości geograficznej. Jeśli teraz nie można jeszcze wyjechać mogę zrobi już coś dla tych ludzi jest potrzebne. (To będzie dokonywało się tez w grupach na messengerze)
 • Można zaangażować się tu na miejscu, w Polsce – zrobić dobrą robotę. Informacje w środę. Tu szansa także dla ludzi z poza naszego grona.
 1. Podjąłem decyzje, by przyspieszyć ten proces i proszę żeby zgłosiły się 3-4 osoby koordynujące całość wyjazdów – administracja, maile. Osoby, które mogą podjąć się tego nawet tylko w jakiejś części/etapie. Żeby zakończyć to wąskie gardło, że te sprawy muszą być robione przeze mnie. Rozpoczynamy całą machinę uzgadniania wyjazdów dlatego Wasza pomoc będzie niezbędna do kontaktu z misjonarzami, tworzenia grup, wymiany informacji z ambasad.
 2. !!! Szukam nowych placówek, gdzie można zrobić coś dobrego tu blisko w Europie, krajach nadbałtyckich, Bałkanach. Nowe informacje w środę. Jeśli macie jakieś pomysły piszcie na:info@wolontariatmisyjny.pl – zadzwonię wszędzie.
 3. Terminy i sytuacja w krajach misyjnych:
  • Arktyka – W tej chwili loty są bardzo drogie. Jeśli przepisy epidemiczne w Kanadzie ulegną rozluźnieniu o. Daniel zaprasza w wakacje lub od października.
  • Madagaskar – wyspa jest wciąż zamknięta dlatego nie w tej chwili możliwości wyjazdu potrzeby są naglące ludzie kupują lek na wirusa i przymierają głodem. Często całe rodziny. Prawdopodobny termin wolontariatu to październik 2021
  • Ukraina – informacje w środę
  • Białoruś – informacje w środę
  • Kazachstan – informacje w środę
  • Syberia – info w środę.
 4. Prosimy o podanie danych adresowych1  te osoby, które jeszcze tego nie zrobiły.– (adres, telefon, email) na nasz adres: info@wolontariatmisyjny.pl
 5. Sytuacja epidemiczna: kto może niech przyjmuje szczepionkę lub zapisuje się w kolejkę wg. rocznika. Na pewno jeśli nie będzie przymusu kwarantanny w danym kraju są tylko dwie opcje podróżowania, negatywne wyniki dwóch testów PCR oraz szczepionka w dwóch dawkach. Na wszystko trzeba mieć zaświadczenia w odpowiednim języku. Rozumiem lęk młodych przed tym żeby się szczepić dlatego testy też są opcją.
 6. Spotkanie Wolontariatu Misyjnego na żywo w Lublińcu-Kokotku już w czerwcu. Termin podam w środę.
 7. Po telefonicznym kontakcie z każdym, wyślemy pocztą Certyfikat Wolontariusza na adres, który podacie by móc gromadzić pieniądze.
 8. Zakładamy, że w dobie epidemii wyjazdy mogą rozciągnąć się w czasie dlatego zostawiamy dwie przestrzenie. Krótkie wyjazdy można realizować do końca 2021r. Długie w indywidualnym toku przygotowania można planować na 2021 r. oraz pierwsze półrocze 2022r.
 9. Podczas spotkania przygotowującego w Oblackim Centrum Młodzieży obecny będzie psycholog i każdy kto ma wyjechać będzie miał odpowiednie spotkanie z psychologiem.
 10. Trzy czynniki decydujące ostatecznie o wyjeździe wolontariusza:
  • Pragnienie wolontariusza/szki
  • Opinia osób kierujących wolontariatem – o. Dominik, Ania, Paweł
  • Opinia Psychologa
 11. Warto już rozmawiać o wyjazdach z rodziną, oswajać ludzi, którzy naturalnie mogą przeżywać lęk myśląc o Waszych planach. Chciałbym aby wzorem Salezjanów na posłanie Wolontariuszy, pożegnanie zapraszać swoich bliskich.

Pozdrawiamy. Szczęść Boże Wolo_Team: Paweł, Ania, o. Dominik omi

1 Zgodnie z naszym RODO.

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.