20 maja| Wiadomości

3 warunki bycia zadowolonym z życia

,,Jednym z największych błędów jest przekonanie, że zadowolenie osiąga się dzięki czemuś, co jest na zewnątrz nas, a nie dzięki przymiotom własnej duszy”.

Życie w przekonaniu, że zadowolenie osiąga się dzięki czemuś co jest na zewnątrz nas, a nie dzięki przymiotom naszej własnej duszy, jest jednym z największych błędów. Pragnienie posiadania nowej rzeczy materialnej, często goni kolejne i kolejne. Próba uszczęśliwienia takiej osoby jest jak próba napełnienia sita wodą. Bez względu na to ile wody wlejesz, wycieknie zbyt szybko, aby się napełnić. Zadowolenia nie przynosi również zmiana miejsca. Niektóre osoby wierzą, że gdyby żyli w swojej wymarzonej części świata, osiągnęliby wewnętrzny spokój duszy, jednak co tak naprawdę może dać nam szczęście?

„Warunkiem naszego zadowolenia jest opanowanie, uznanie istniejących ograniczeń”

Wszystko w ustalonych granicach może emanować poczuciem spokoju. Zatem jeśli dusza ludzka upiera się przy pewnych granicach (to znaczy nie jest zazdrosna, chciwa, samolubna i nie przekracza własnych pragnień), może ograniczyć się do swojego spokojnego, cichego i słonecznego wnętrza.

Zadowolenie rodzi się zatem po części z wiary – to znaczy z poznania celu swojego życia oraz pewności, że wszelkie próby pochodzą z ręki kochającego Ojca. Po drugie, aby osiągnąć zadowolenie, człowiek musi także mieć dobrze ukształtowane sumienie. Jeśli nasze wewnętrzne „ja” jest nieszczęśliwe z powodu moralnych niepowodzeń oraz nieodpokutowanej winy, to wówczas nic, co pochodzi z zewnątrz, nie jest w stanie przynieść pokoju naszemu duchowi. Trzecim i ostatnim warunkiem jest zabicie pożądliwości. Chodzi o to, aby ograniczyć przyjemność. To, co nazbyt kochamy, często i nazbyt opłakujemy. Zadowolenie wzmacnia naszą radość i łagodzi nasze poczucie nieszczęścia. Wszelkie złe doświadczenia stają się lżejsze, jeśli znosimy je z cierpliwością, podczas gdy nawet największe dobrodziejstwa mogą zostać zatrute przez niezadowolenie.”

Zadowolenie z naszej ziemskiej kondycji nie wyklucza chęci poprawy naszego losu. Chrześcijaństwo wysyła przesłanie do najuboższych, aby nie poprzestawali tylko na zadowoleniu, ale także byli biegli w swym zawodzie. A zatem zadowolenie odnosi się do naszej aktualnej sytuacji i nie jest czymś czołowym wobec ogółu potrzeb wpisanych w naszą naturę.

„Człowiek zadowolony nigdy nie jest biedny, choćby miał niewiele. Człowiek niezadowolony nigdy nie jest bogaty, choćby i wiele miał.”

Źródło: Redakcja / https://stacja7.pl/styl-zycia/jestes-niezadowolony-ze-swojego-zycia-poznaj-4-najczestsze-przyczyny-i-sprobuj-je-pokonac/

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.