12 czerwca| Wiadomości

Wspomnienie Błogosławionych 108 męczenników z czasów II wojny światowej

13 czerwca 1999 r. podczas Mszy świętej odprawianej w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 męczenników, którzy zgięli w czasach II wojny światowej.

Każda z tych osób wykazała się niesamowitym heroizmem wiary. Wśród nich są biskupi, którzy woleli zginąć, aniżeli zostawić swoich ludzi, siostry i księża ratujący Żydów, teściowa, która oddała życie za synową która była w ciąży, księża i alumni którzy dzielili się w obozie koncentracyjnym jedyną kromką chleba z współwięźniami, zakonnik, który za posiadanie różańca, a potem odmowę sprofanowania go został zmasakrowany i utopiony w kloace.

Sprawa beatyfikacji 108 sług Bożych, choć przybrała formę kanonicznego postępowania beatyfikacyjnego dopiero w 1992 roku, w rzeczywistości sięga swymi początkami pierwszych lat po zakończeniu II wojny światowej.

Grupa osób wobec których rozpoczęto procesy beatyfikacyjne, powiększała się przez kolejne zgłoszenia nowych kandydatów, a jednocześnie była redukowana, gdy okazywało si, że w rozpatrywanych przypadkach nie ma wystarczającego materiału dowodowego na męczeństwo w rozumieniu teologicznym.

Ostatecznie w listopadzie 1998 roku liczba męczenników ukształtowała się jako grupa 108 sług Bożych. Wśród nich jest 3 biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 kleryków, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.

Źródło: brewiarz.pl/czytelnia

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.