17 czerwca| Wiadomości

Matka Boża wśród pogan. Niezwykła peregrynacja na Madagaskarze

W diecezji Morondava na zachodzie Madagaskaru trwa peregrynacja figury Matki Bożej z La Salette. Wiąże się ona ze 175. rocznicą objawień maryjnych we francuskiej miejscowości na zboczach górskiego masywu Pelvoux.

Kult związany z tym miejscem zakorzenili na Madagaskarze misjonarze saletyni, którzy w 1938 roku objęli najpierw prefekturę apostolską Morondava, a potem utworzoną w 1955 roku diecezję łacińską. Matka Boża Saletyńska jest główną patronką tej prowincji kościelnej. W związku z powyższym biskup Marie Fabien Raharilamboniaina OCD poprosił misjonarzy saletynów, aby figura Matki Bożej odwiedziła każdą parafię i misję jego diecezji.

Misja Befasy

Zobacz: [Misja katolicka w Befasy – wideo]

Ze względu na trudne warunki położenia misji oraz niebezpieczeństwa związane chociażby z grasującymi na tym obszarze bandami złodziei, przez długi czas trudno było znaleźć zgromadzenie zakonne, które podjęłoby się prowadzenia placówki. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej posługują tutaj od 2016 roku. Sama miejscowość liczy blisko tysiąc mieszkańców. Dzięki staraniom o. Marka Ochlaka OMI w Befasy powstały m.in. kościół, szkoła czy przychodnia lekarska.

Zobacz: [Befasy: Poświęcenie kościoła, szkoły i przychodni]

Także wśród pogan

W drodze do kościoła katolickiego w Misokitsy Matka Boża Saletyńska zatrzymała się również w trzech wioskach, w których całą populację stanowią osoby niewierzące.

Wspaniałe chwile, kiedy wioski pogańskie pozdrawiały swoją nieznaną jeszcze Matkę! Dotykali Jej oblicza i rozmawiali z Nią na swój sposób! To jeszcze pierwsza ewangelizacja – wyjaśnia o. Marek Ochlak OMI.

Tam, gdzie pracuje polski misjonarz, w powiecie znajduje się jeszcze około 30 wiosek pogańskich. Przyjęcie peregrynującej figury związane jest prawdopodobnie z wrodzoną otwartością Malgaszy na rzeczywistość duchową, duże znaczenie ma zapewne również działalność charytatywna katolickich misji, którą objęci są także niewierzący. To świadectwo miłości chrześcijańskiej ma z pewnością duże znaczenie w otwartości na ewangelizację.

Ostatnim miejscem peregrynacji w oblackiej misji była miejscowość Misokitsy. Mieszkańcy przywitali Maryję śpiewem i tańcem.

Zdjęcia zobaczysz na stronie oblaci.pl

pg | oblaci.pl

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.