16 czerwca| Wiadomości

Ile możemy wytrzymać bez smartfona w ręce? Godzina to wieczność

Młodzi Polacy w wieku 15-20 lat są silnie uzależnieni od korzystania z telefonów komórkowych, spędzając na nich nawet ponad 10 godzin dziennie - wynika z raportu "Młodzi vs Mobile", który w ostatnich dniach jak tsunami przetoczył się przez najróżniejsze media.

Badanie przeprowadzone przez firmę Future Mind i SW Research w kwietniu 2023 roku na panelu on-line obejmującym 1011 osób w wieku 15-35 lat ujawniło, że tylko 4% młodych Polaków spędza mniej niż godzinę dziennie na korzystaniu z telefonu, podczas gdy aż 39% poświęca na to od 5 do 10 godzin, a 9% przekracza 10 godzin dziennie. Ponadto, 48% osób w tym wieku spędza od 2 do 5 godzin z telefonem w ręku. Aż 78% młodych Polaków korzysta z telefonu podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

Pokolenie Z – bogate, samotne, wpatrzone w smartfony

Raport „Młodzi vs Mobile” stał się tak głośny, gdyż ukazał skalę, w jakiej młodzi ludzie nie wyobrażają sobie życia bez telefonów. Niektóre osoby zwracają uwagę na fakt, że obecne czasy wymagają ciągłej dostępności i przetwarzania ogromnych ilości informacji. W badaniu wykazano także większą skłonność młodszych użytkowników do instalowania aplikacji mobilnych, głównie do zakupów odzieży i obuwia, jedzenia na dostawę, usług streamingowych oraz biletów do kin lub teatrów.

Młodzież w niestabilnym świecie. Ważny raport o skutkach pandemii i wojny dla psychiki nastolatków

Pomimo intensywnego korzystania z telefonów, raport ujawnił, że większość młodych osób zachowuje podstawową ostrożność w udostępnianiu danych osobowych, choć istnieje grupa, która nie przywiązuje do tego wagi. Dane prywatne dla młodzieży to przede wszystkim dane znajomych i firmy, podczas gdy imię i nazwisko są uważane za dane publiczne. Mimo to, młodzi użytkownicy dość sceptycznie podchodzą do dzielenia się danymi w zamian za dostęp do promocji zakupowych.

Pokolenie Z doprowadzi do 4-dniowego tygodnia pracy?

Raport „Młodzi vs Mobile” podkreśla znaczenie zrozumienia zachowań młodych ludzi na rynku, jednak niektóre media nadinterpretowały wyniki, wywołując sensację. Ważne jest spojrzenie na tę sytuację z większym zrozumieniem dla szybko zmieniającego się świata i rosnącej potrzeby bycia zawsze podłączonym do sieci.

ZAGŁADA ŚWIATA już w ten weekend? Ekspert ostrzega [FAKE NEWS ALERT]

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl