7 marca| Wiadomości

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pomogą skoczkom narciarskim

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz i rektor Politechniki Krakowskiej prof. Tomasz Kapecki podpisali list intencyjny w sprawie współpracy naukowo-technicznej. "Na sukcesy w sporcie pracują nie tylko sztaby trenerskie i zawodnicy, ale wręcz całe instytuty badawcze" – powiedział Małysz.

Zapleczem do wspólnych działań będzie infrastruktura nowo otwartego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej z unikatowymi tunelami aerodynamicznymi i wiatrowymi do badań z zakresu inżynierii wiatrowej i aerodynamiki środowiskowej.

Małysz nie miał wątpliwości, że naukowe wsparcie jest warunkiem koniecznym, aby we współczesnym sporcie osiągać sukcesy.

„Technologiczny wyścig zbrojeń w sportach zimowych obserwujemy od wielu lat. W przypadku potęg takich jak Niemcy czy Austria na sukcesy pracują nie tylko sztaby trenerskie i zawodnicy, ale wręcz całe instytuty badawcze naukowców, wspierane z budżetów państw. W Polsce taki system dopiero stwarzamy i przekonujemy do niego. W ramach Polskiego Związku Narciarskiego powołaliśmy w ubiegłym roku Centrum Innowacji, za jego pośrednictwem budujemy sieć współpracy z uczelniami, Ministerstwem Sportu i Instytutem Sportu” – przypomniał Małysz.

Politechnika i PZN pracują już nad pierwszym wspólnym projektem naukowym, w ramach którego planują stworzyć stanowiska do badania wybicia z progu skoczni oraz do badań oporu aerodynamicznego pozycji sportowca. Naukowcy PK opracują metodykę pomiarów, zaprojektują eksperymentalne stanowisko do badań, które symulować będzie rzeczywiste warunki panujące w naturze, przeprowadzą jego kalibrację oraz automatyzację procesów szkoleniowych.

Biskup spadochroniarz kościelnym delegatem na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2024 w Paryżu

Wyniki badań, testów, treningów i analiz prowadzonych w laboratoriach Politechniki umożliwią trenerom i zawodnikom doskonalenie umiejętności technicznych w najbardziej szczegółowych zakresach, pozwolą również testować i wprowadzać innowacje do treningu zawodników i sprzętu, z którego korzystają.

„Liczymy, że współpraca na dobry początek pomoże naszym skoczkom w ustabilizowaniu pozycji dojazdowej, bo mamy z tym problem. Dzięki specjalnym platformom będziemy mogli zmieniać kąt nachylenia. Będziemy wiedzieć więcej o zachowaniu nart w powietrzu, ale też na podłożu. Przeanalizujemy rozbieg skoczni, kąt wyjścia zawodników. Myślimy też o snowboardzie, narciarstwie alpejskim czy biegach. Praca w tunelu aerodynamicznym potrafi być bardzo wyczerpująca, więc niektóre badania będą przeprowadzane z wykorzystaniem manekinów” – dodał Małysz.

Austriacki fizyk-noblista: konflikt między religią a nauką jest „pseudokonfliktem”

Zapleczem do wspólnych działań Politechniki i PZN będzie infrastruktura nowo otwartego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Wydziału Inżynierii Lądowej PK z unikatowymi w skali światowej narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej.

„Wiatr i związane z nim wyzwania – to jedno z kilku wspólnych zainteresowań badawczych naukowców Politechniki Krakowskiej i specjalistów ze sztabów trenerskich Polskiego Związku Narciarskiego. Cieszymy się, że teraz Politechnika Krakowska wesprze polskich sportowców wiedzą i kompetencjami zespołu badawczego Laboratorium Inżynierii Wiatrowej oraz ogromnym potencjałem nowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Mamy nadzieję, że przyczynimy się tak do ich medalowych sukcesów” – podsumował rektor Kapecki.

Źródło: serwis Nauka w Polsce – naukawpolsce.pl

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl