10 lipca| Festiwal Życia

Z całego świata do Kokotka? Na Festiwalu Życia szukają wiary, jakiej nie znajdą nigdzie indziej

Z Ameryki, Afryki, całej Europy, a nawet Azji i Australii – młodzi ludzie ze wszystkich stron świata modlą się, bawią i po prostu żyją pełnią życia na Festiwalu Życia w Kokotku. Niektórzy pokonują tysiące kilometrów, żeby doświadczyć wiary i energii młodego, żywego Kościoła.

Asia, zachęcona filmikami na Facebooku, przyjechała do Kokotka z Irlandii, żeby doświadczenie Festiwalu Życia przełożyć na budowanie powstałej niedawno małej wspólnoty młodych katolików pod Dublinem, której jest animatorką. Inna Polka, która jest siostrą zakonną w Madrycie, przywiozła ze sobą drugą zakonnicę, Hiszpankę, by razem uczyć się pracy w Kościele z młodzieżą. Klerycy i młodzi księża z Afryki podpatrują, jak tworzyć atrakcyjne wydarzenia duszpasterskie dla młodych. A z polskiej parafii w Brukseli co roku na Festiwal Życia przyjeżdża grupa kilkudziesięciu osób i co roku powtarzają to samo: to najlepszy tydzień w życiu i nie wyobrażają sobie, by mogło ich tu zabraknąć.

SKĄD PRZYJECHALI MŁODI NA FESTIWAL ŻYCIA? ZOBACZ NA TIKTOKU:

@festiwal_zycia

Festiwalowicze licznie przybywają do Kokotka! Posłuchajcie skąd przyjechali! #festiwalzycia#kokotek#festiwal#holidays#wakacje#polenamiotowe

♬ dźwięk oryginalny – Festiwal Życia w Kokotku

Jak przeżywają wiarę w krajach, gdzie na co dzień mieszkają, i dlaczego są gotowi przyjechać na Festiwal Życia dosłownie z drugiego końca, żeby spędzić ten jeden tydzień w Kokotku?

Zgubili bagaże, nie stracili wiary. „To nadzieja dla nas i naszych dzieci”

Rok temu Adriana ze swoją rodziną leciała 40 godzin z Australii do Kokotka, żeby pokazać swoim dzieciom żywą wiarę młodego Kościoła. Po wakacjach wróciła do Perth, namówiła znajomych i teraz ponownie są na Festiwalu Życia, ale już w 9-osobbowym składzie i… gubiąc po drodze wszystkie walizki.

Widząc tylu młodych ludzi, rozmodlonych i pełnych życia, czujemy ogromną nadzieję, że Kościół żyje, a ta młodzież idzie w świat i niesie miłość, dobro, pokój, radość. Jest to też nadzieja dla naszych dzieci, że po tym, czego tu doświadczą, będą zawsze szły za Jezusem – przekonuje Gabriela Kania. – Niestety w Perth nie mamy takich możliwości, bo Kościół jest tam mało rozwinięty. Musimy przelecieć całą kulę ziemską, żeby spotkać tak fantastycznych ludzi na Festiwalu Życia – dodaje Szymon Dubert.

FESTIWAL ŻYCIA 2024, DZIEŃ 2 – ZOBACZ ZDJĘCIA:

Festiwal Życia 2024, dzień 2 [ZDJĘCIA]

Gustav dotarł do Kokotka ze Szwecji wraz z kilkunastoma osobami z polonijnej wspólnoty religijnej z Malmö. Przyznaje, że wprawdzie organizują tam spotkania młodych katolików z różnych miast, ale w niczym nie dorównuje to tak wielkiemu wydarzeniu, jakim jest Festiwal Życia. – W tym kraju katolicy to nieliczne jednostki, w szkole czy na studiach zawsze czujemy się osamotnieni. Przyjeżdżając tutaj otrzymujemy mocne świadectwo od innych ludzi i potem zabieramy te doświadczenia do Szwecji, a to bardzo buduje i umacnia naszą wiarę – opowiada.

Od kazachskich stepów aż po metropolie Ameryki

Po raz pierwszy w Festiwalu Życia uczestniczy grupa kilku młodych osób z Kazachstanu. Chociaż nikt z nich nie mówi po polsku, bo korzenie mają niemieckie lub ukraińskie, to zachęceni przez polskiego misjonarza przybyli do Kokotka z tłumaczką, by przeżyć coś, czego w swojej ojczyźnie doświadczyć nie mogą.

Zachwycające jest dla mnie to, jak dużo ludzi jest na Festiwalu Życia, trzy razy więcej niż w Oziornoje, najpopularniejszym miejscu pielgrzymkowym w Kazachstanie. Bardzo podobają mi się Msze Święte prowadzone w duchu młodzieży oraz to, jak trafiają do mnie treści konferencji – mówi Veronika. – Będąc tutaj myślę też o tym, że chciałabym przyprowadzić na festiwal moich niewierzących przyjaciół, żeby pokazać im taki Kościół i taką wiarę – przyznaje.

NA CO CZEKAJĄ MŁODZI KATOLICY NA FESTIWALU ŻYCIA? ZOBACZ FILM:

W Kokotku są też chłopaki z Ameryki. Adrian jest z Quebecu we francuskojęzycznej części Kanady, Alex przyjechał z Elmhurst na przedmieściach Chicago. Wakacyjny pobyt u swoich rodzin w Polsce postanowili połączyć z religijnym wydarzeniem. Okazuje się, że niezależnie od kontynentu, młodzi katolicy mają te same przemyślenia i pragnienia.

Quebec jest bardzo laickim miejscem. W szkole nie możemy nosić żadnych religijnych symboli, a kościoły umierają. O katolickich spotkaniach dla młodzieży nawet nie słyszałem – ubolewa Adrian. – Jestem absolutnie zaskoczony tym, jak profesjonalnie zorganizowany jest Festiwal Życia. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu z fantastycznym duszpasterzem z Wrocławia, który pomaga nam dobrze przeżyć ten czas – dodaje Alex.

Festiwal Życia trwa, najlepsze dopiero nadejdzie

Środa jest lednickim dniem w Kokotku. To efekt tegorocznej współpracy między Festiwalem Życia a Ogólnopolskim Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000. Po porannej konferencji dominikanina o. Tomasza Nowaka, duszpasterza spotkań pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia, wieczorem festiwalowicze będą bawić się na koncercie Siewców Lednicy.

O WARTOŚCI, RELACJE I BOGA W SERCU. O CO WALCZĄ MŁODZI? POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI:

Kolejne dni przyniosą przez wielu uczestników najbardziej wyczekiwane wydarzenia całego tygodnia. W czwartek po południu odbędzie się ekstremalny i widowiskowy Bieg Festiwalowicza – kilka kilometrów przez wodę, błoto, piasek i las. W piątek muzyczny wieczór uwielbienia poprowadzą Marcin Zieliński i festiwalowy zespół 3 Dni 3 Noce (wstęp wolny!). Natomiast w sobotę konferencję wygłoszą Edyta i Łukasz Golcowie, a koncerty zagrają Mesajah i C-Bool. Festiwal Życia zakończy się uroczystą Mszą Świętą w niedzielę.

Karnety weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki na wydarzenia wieczorne są do nabycia na terenie festiwalu oraz na stronie www.festiwalzycia.pl. Bieżące relacje z festiwalu można śledzić w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl