23 listopada| Wiadomości

Abp Galbas do ministrantów: służba przy ołtarzu bez kontaktu ze słowem Bożym jest pozorna

Abp Adrian Galbas sprawował Mszę św. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach, podczas której ustanowił nowych animatorów parafialnych wspólnot ministranckich. Wydarzenie wpisało się w obchody wspomnienia patrona ministrantów – św. Tarsycjusza.

W homilii administrator archidiecezji katowickiej wskazał, że wiara jest osobistą odpowiedzią na Boże słowo. Wyraził nadzieję, że młodzi posiadają własny, tradycyjny, papierowy egzemplarz Biblii, a nie korzystają z Pisma Świętego tylko w formie mobilnej aplikacji. Zaprezentował zgromadzonym także własny egzemplarz Biblii, który posiada od czasu swojego nowicjatu.

Hierarcha zachęcił do zadania sobie pytania, które sam przed laty usłyszał:

Co powiedziałaby Twoja Biblia, gdyby umiała mówić?.

– Byłaby zadowolona czy zazdrosna o jakiś gadżet, sprawę, relację? – pytał kaznodzieja.

Abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli, czyli o funkcjach osób świeckich w liturgii Mszy Świętej

Posługa i rozwój powinny iść w parze

Hierarcha wyraził nadzieję, że ustanowienie nowych animatorów będzie dla nich nie tylko początkiem nowej funkcji, ale przyczynkiem do osobistego rozwijania wiary.

– Bardzo chciałbym, żebyście dzięki tej chwili, zrobili krok w spotkaniu ze Słowem – mówił abp Galbas.

Kaznodzieja przestrzegał też przed powierzchniowością w ministranckiej służbie.

– Można być przy ołtarzu, być animatorem, ale jak nie mam kontaktu ze Słowem, to wszystko będzie pozorne – stwierdził duchowny.

Ministrantki mogą „legalnie” służyć do Mszy św. od prawie trzydziestu lat. Ale nie wszędzie

Przywołując obraz wyrzucenia przez Jezusa kupców ze Świątyni Jerozolimskiej, abp Galbas przestrzegał przed wykorzystywaniem sfery sacrum i swojej pozycji we wspólnocie Kościoła do własnych celów i własnego pożytku.

– Pamiętaj, że kontakt ze świątynią jest po to, abyś był bardziej święty – życzył nowym animatorom parafialnych wspólnot ministranckich i zachęcił ich, aby „pozwolić Panu Jezusowi robić w nas porządek, tak jak to zrobił w Świątyni Jerozolimskiej”.

4 argumenty za bycie ministrantem. Nowy klip misjonarzy oblatów

Św. Tarsycjusz

Patron ministrantów św. Tarsycjusz żył w III w. n.e. i był akolitą Kościoła rzymskiego. Śmierć męczeńską poniósł za czasów cesarza Decjusza, kiedy to wolał zginąć, niż oddać niesiony pod płaszczem Najświętszy Sakrament. W archidiecezji katowickiej ministranci z okazji wspomnienia św. Tarsycjusza gromadzą się wraz ze swoimi rodzicami na uroczystych Mszach Świętych.

W ramach archidiecezjalnych obchodów starsi ministranci, którzy podejmują posługę animatorów (po odpowiednim przygotowaniu) we wspólnotach parafialnych, spotykają się na Eucharystii pod przewodnictwem biskupa, aby ten pobłogosławił ich do pełnienia tej funkcji.

 

Źródło: KAI