Świat: prześladowania chrześcijan na coraz większą skalę
Według najnowszego raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), na całym świecie nasiliły się prześladowania chrześcijan. W raporcie zatytułowanym „Prześladowani i zapomniani” zbadano sytuację chrześcijan w 18 krajach w okresie od lata 2022 r. do lata 2024 r. Od 18 lat raport jest publikowany co dwa lata.
Katolicka organizacja pomocowa poinformowała w piątek w Monachium, że przemoc, dyskryminacja i inne naruszenia praw człowieka nasiliły się w wielu krajach. Według raportu sytuacja chrześcijan jest szczególnie zła w Afryce.
– Epicentrum islamistycznej przemocy rozprzestrzeniło się tam z Bliskiego Wschodu”, powiedziała Regina Lynch, dyrektor wykonawcza PKWP.
Wiele społeczności chrześcijańskich ucieka z powodu ataków islamistów, co rodzi pytanie, w jaki sposób Kościół może przetrwać w tych regionach w dłuższej perspektywie.
Prześladowania, porwania, wrogość
Bp Gerald Mamman Musa z Nigerii wyjaśnił, że porwania księży i pracowników kościelnych są tam na porządku dziennym. Chrześcijanie są również dyskryminowani w miejscu pracy, w polityce i w wymiarze sprawiedliwości.
Ponadto chrześcijanie w krajach takich jak Chiny, Erytrea i Iran są postrzegani jako wrogowie państwa – czytamy w raporcie.
W jeszcze innych krajach wyznawcy Chrystusa i inne mniejszości są coraz bardziej prześladowani przez prawo. W raporcie wielokrotnie opisywano również uprowadzenia i przymusowe nawrócenia chrześcijańskich kobiet i dziewcząt lub obraźliwe teksty o chrześcijanach w podręcznikach szkolnych.
Pozytywnie w Wietnamie
W raporcie odnotowano jednak także jeden pozytywny przykład. Według raportu nastąpiła niewielka poprawa sytuacji chrześcijan w Wietnamie m.in. dlatego, że kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską.
Źródło: KAI