16 kwietnia| Wiadomości

Brazylia świętuje 525. rocznicę pierwszej Mszy Świętej

Przed 525 laty, 26 kwietnia 1500 roku, została odprawiona pierwsza w Brazylii Msza św. W liturgii na plaży w północno-wschodnim stanie Bahia uczestniczyli portugalscy marynarze. Na tę pamiątkę 15 kwietnia wyruszył w drogę po tym wielkim kraju Ameryki Południowej oryginalny krzyż z tej pierwszej Mszy św. Trwające obecnie uroczystości upamiętniają również 200. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Portugalią a jej byłą kolonią, Brazylią, która uzyskała niepodległość w 1822 r.

Portugalczycy pod dowództwem Pedro Alvaresa Cabrala wylądowali na 13 żaglowcach w północno-wschodniej Brazylii, w pobliżu dzisiejszego miasta Porto Seguro, 22 kwietnia 1500 roku. Do dziś nie jest jasne, czy celowo kierowali się w stronę Brazylii, czy też wiatr i prądy morskie skierowały ich daleko na zachód przez Atlantyk w drodze do Indii. W cztery dni po ich przybyciu, w miasteczku o nazwie Santa Cruz Cabralia, została odprawiona pierwsza Msza św. Cabral nadał tej ziemi nazwę Terra de Vera Cruz: Kraina Prawdziwego Krzyża. Dopiero później nazwa została zmieniona na Brazylię.

Pielgrzymka Krzyża odbywa się pod hasłem „Brasil com Fe” (Brazylia z wiarą). „Katolicyzm w Brazylii wywodzi się z  katolicyzmu w Portugalii” – przypomniał w rozmowie z mediami o. Omar Raposo z archidiecezji Rio de Janeiro. „Nasze praktyki religijne i nasze celebracje liturgiczne mają swoje źródło w wierze narodu portugalskiego” – zaznaczył.

W Brazylii powstał nowy posąg Chrystusa Opiekuna. Jest ogromny

Krzyż z żelaza, a nie z drewna

Na obrazach przedstawiających pierwszą Mszę św. w roku 1500 widoczny jest drewniany krzyż. Oryginalny krzyż wykonany jest z żelaza, ma zaledwie około 40 centymetrów wysokości i nie ma żadnych ozdób. Drewniany krzyż został ustawiony w tym miejscu dopiero w dwa dni po pierwszej Eucharystii. Oryginalny żelazny krzyż jest przechowywany w katedrze w Braga w Portugalii.

To stamtąd krzyż rozpoczął 12 kwietnia drogę  przez portugalskie miasta: Fatimę, Caiscais, Almady i Lizbonę. Następnie został przewieziony samolotem przez Atlantyk i 15 kwietnia przyleci do największego miasta Brazylii, Sao Paulo. Zabytkowemu krzyżowi towarzyszy delegacja brazylijska, w skład której wchodzą również rdzenni mieszkańcy plemienia Pataxos. Mieszkają oni w regionie, w którym odprawiono pierwszą Mszę św.

Plaża, rodzinny wyjazd, wizyta u dziadków – wakacje małych „Polaków” w Brazylii

Wielkanoc w Rio

W Sao Paulo krzyż zostanie wystawiony podczas Mszy św. w miejscowej w katedrze w obecności kard. Odilo Scherera. Oczekuje się, że w Wielką Środę dotrze do Aparecidy, a w Wielki Czwartek do Rio de Janeiro, skąd zostanie przewieziony do Porto Alegre w południowej Brazylii. Na zakończenie Wielkiego Tygodnia w Rio de Janeiro zaplanowano szereg wydarzeń, których motywem przewodnim będzie historyczny krzyż. W Wielką Sobotę zostanie ustawiony podczas Msza św. przy posągu Chrystusa wysoko nad miastem, a w Niedzielę Wielkanocną – w katedrze w Rio de Janeiro.

Następnie krzyż zostanie przewieziony przez stolicę kraju – Brazylię, amazońską metropolię Belém i stolicę stanu Bahia, Salvador, do Santa Cruz Cabralia. Tam 26 kwietnia, w miejscu pierwszej Mszy św. na ziemi brazylijskiej, będzie sprawowana uroczysta liturgia upamiętniająca 525. rocznicę tego historycznego wydarzenia.

Brazylia: kaplice na stacjach paliw

KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl